Planowany nabór w I kwartał 2023 r.
Przewidywana pula środków to 460 milionów EURO.
Kredyt ekologiczny w rzeczywistości będzie dotacją, którą przedsiębiorca przeznaczy na spłatę części kredytu zaciągniętego w banku komercyjnym w ramach składanego wniosku.
Celem konkursu jest umożliwienie przedsiębiorcom wykorzystania nowych technologii oraz zwiększenie możliwości w zakresie badań, wzrost konkurencyjności, ułatwienie transformacji przemysłowej oraz nakierowanie firm na tzw. „zielone technologie”.
Środki pozyskane przez firmę w formie dotacji na efektywność energetyczną powinny przełożyć się na większą energooszczędność produkcji w przedsiębiorstwie. Projekty mogą polegać na modernizacji posiadanej infrastruktury bądź inwestycji w instalację OZE (zakup lub modernizacja istniejącej).
O dofinansowanie mogą się starać podmioty spełniające warunki:
- Mikro, małe, średnie lub duże przedsiębiorstwo (small mid-cap i mid-cap) zarejestrowane i prowadzące działalność na terytorium Polski
- przedsiębiorstwo, które planują budowę od podstaw lub rozbudowę istniejącej infrastruktury (linii technologicznych, budynków) oraz zakupu lub modernizacji instalacji OZE w celu znaczącej redukcji zużycia energii (np. elektrycznej, gazowej).
Środki można przeznaczyć na:
- Roboty i materiały budowlane
- Środki trwałe (w tym koszty ich transportu, montażu i uruchomienia)
- Zakup, instalację i uruchomienie OZE
- Zakup wartości niematerialnych i prawnych
- Wydatki poniesione na usługi doradcze
Wysokość dotacji wyniesie maksymalnie 70% wartości kredytu i będzie zależna od wielkości firmy oraz lokalizacji inwestycji. W ramach programu dopuszczalna jest możliwość, że cała inwestycja jest finansowana z kredytu.
UWAGA:
- Konieczne będzie przeprowadzenie audytów energetycznych, które uzasadnią realizację inwestycji. Warto więc już teraz nawiązać współpracę z profesjonalnym wykonawcą i zadbać, aby do czasu uruchomienia naboru cała niezbędna dokumentacja z audytu była już gotowa. Warto również zwrócić uwagę, że warunkiem dostępu w ramach planowanego naboru będzie uzyskanie oszczędności energii na poziomie co najmniej 30%.
- Decyzja o finansowaniu projektu wymagać będzie w pierwszej kolejności pozytywnej oceny zdolności kredytowej Wnioskodawcy. W ten sposób kompetencje banków komercyjnych zostaną wykorzystane do potwierdzenia potencjału ekonomicznego i finansowej wykonalności analizowanych projektów inwestycyjnych. Warto z wyprzedzeniem dokonać niezbędnych analiz finansowych.
Przykłady inwestycji:
- termomodernizacja budynków,
- instalacje OZE,
- energooszczędne procesy produkcyjne (wymiana lub modernizacja maszyn/urządzeń na efektywniejsze energetycznie),
- zakup i instalacja systemów sterowania mających na celu obniżenie poboru energii,
- modernizacja systemów wentylacji, klimatyzacji, chłodzenia, oświetlenia, itp. pod kątem energooszczędności.